What’s on Calendar

AD
Audio Description
Baby
Baby screening
Bite
Cinébites meal deal
CTBA
Certificate to be announced
D
Dubbed
DS
Descriptive Subtitling
Intro
Introductory Talk
PR Intro
Pre-recorded Intro
PR QA
Pre-recorded Q&A
PS
Partially Subtitled
QA
Q&A Session
R
Recorded
S
Subtitled
Times TBC
To be confirmed

Sun 19 Sept

Respect classified 12A  at  13:20 (AD), 16:30 (AD)

Prisoners Of The Ghostland classified 15  at  19:40

The Story of Looking classified 15  at  14:40

Copilot classified 15 (S)  at  17:10 (PR Intro)

Annette classified 15  at  20:20

Rose Plays Julie classified 15  at  15:00 (QA), 20:50

Relaxed Screening: Rose Plays Julie classified 15  at  18:30

Only Expansion  at The Workshop at Studio 5, All Day

Tue 21 Sept

Respect classified 12A  at  14:30 (AD)

The Breadwinner classified 12A  at  18:00 (AD, DS, PR Intro)

Copilot classified 15 (S)  at  15:00 (PR Intro)

The Story of Looking classified 15  at  18:40

Rose Plays Julie classified 15  at  15:40

Annette classified 15  at  19:00 (DS)

Wed 22 Sept

Respect classified 12A  at  15:20 (AD, Bite), 19:20 (AD, Bite)

Copilot classified 15 (S)  at  15:00 (Bite, PR Intro)

The Story of Looking classified 15  at  18:40 (Bite)

Rose Plays Julie classified 15  at  15:40 (Bite)

Annette classified 15  at  19:00 (Bite)

Cinébites film + meal deal  at Café & Bar

Thu 23 Sept

Respect classified 12A  at  15:20 (AD), 19:20 (AD)

The Story of Looking classified 15  at  15:00

Copilot classified 15 (S)  at  18:40 (PR Intro)

Annette classified 15  at  15:40

Rose Plays Julie classified 15  at  19:00

Fri 24 Sept

The Alpinist classified 12A  at  17:50

The Green Knight classified 15  at  14:50, 20:00

Gagarine classified 12A (S)  at  15:00, 20:10

Balloon classified 12A (S)  at  17:40

The Alpinist classified 12A  at  14:30, 20:40

The Green Knight classified 15  at  17:30

Sat 25 Sept

The Alpinist classified 12A  at  14:50, 17:10

The Green Knight classified 15  at  19:40

Balloon classified 12A (S)  at  14:20, 17:30

Gagarine classified 12A (S)  at  20:00

Sun 26 Sept

The Alpinist classified 12A  at  14:50, 17:10

The Green Knight classified 15  at  19:40

Gagarine classified 12A (S)  at  14:20, 20:00

Balloon classified 12A (S)  at  17:30

Cables & Cameras: The History of the Zombie on Screen and its Haitian Voodoo Roots classified 15  at  14:00 (QA)

Cables & Cameras: Last Summer in Oxford & Q&A with The Williams Brothers classified 15  at  16:00 (QA)

The Alpinist classified 12A  at  21:00

The Green Knight classified 15  at  18:00

Tue 28 Sept

The Green Knight classified 15  at  20:40

The Alpinist classified 12A  at  18:30

Balloon classified 12A (S)  at  17:40

Gagarine classified 12A (S)  at  20:20

The Green Knight classified 15  at  17:50

The Alpinist classified 12A  at  20:50

Wed 29 Sept

The Alpinist classified 12A  at  15:20 (Bite)

The Green Knight classified 15  at  18:40 (Bite)

Balloon classified 12A (S)  at  15:40 (Bite)

Gagarine classified 12A (S)  at  19:20 (Bite)

The Green Knight classified 15  at  15:00 (Bite)

Relaxed Screening: The Alpinist classified 12A  at  19:00 (Bite)

Cinébites film + meal deal  at Café & Bar

Thu 30 Sept

The Alpinist classified 12A  at  19:00

The Green Knight classified 15  at  15:20

Balloon classified 12A (S)  at  15:40

Gagarine classified 12A (S)  at  19:20

The Alpinist classified 12A  at  15:00

The Green Knight classified 15  at  18:40

Depict 2021 Watchalong & Awards  at Online, 18:00

Sat 9 Oct

Tampopo + Ramen Noodle Supper classified 15  at  18:20 (Intro)